W rytmie walca – muzyczna podróż w czasie
W rytmie walca – muzyczna podróż w czasie

W rytmie walca – muzyczna podróż w czasie

Cieszymy się, że poprzez organizację koncertu mogliśmy przedstawić i popularyzować spuściznę kompozytorską mało znanego lecz świetnego dolnośląskiego twórcy – Benjamina Bilse. Ten XIX wieczny artysta zdecydowanie zasługuje na poznanie!

„W rytmie walca – muzyczna podróż w czasie” walce i polki Benjamina Bilse w wykonaniu znakomitej orkiestry West Side Sinfonietta.
W programie koncertu znajdują się utwory Benjamina Bilse, XIX-wiecznego kompozytora nazywanego „dolnośląskim Johannem Straussem”. Benjamin Bilse cieszył się we współczesnych mu czasach ogromną popularnością, koncertował w całej Europie wraz ze swoją orkiestrą, która następnie dała początek Filharmonikom Berlińskim. Najpiękniejsze walce, polki i inne utwory takie jak polonez królewski, czy kadryl autorstwa Benjamina Bilse będzie można usłyszeć w wykonaniu West Side Sinfonietty – zespołu Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu i Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Marcina Danilewskiego.


West Side Sinfonietta

Zespół jest wspólną inicjatywą muzyków NFM Filharmonii Wrocławskiej i Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie.  Instrumentaliści obu znakomitych instytucji z zachodniej Polski wymieniają się różnorodnymi doświadczeniami artystycznymi. Orkiestra nie jest prowadzona tradycyjnie przez dyrygenta, lecz przez skrzypka. Funkcję tę pełnią koncertmistrzowie Marcin Danilewski i Paweł Maślanka, którzy wraz z doskonałym kontrabasistą Jackiem Sosną tworzą trzon zespołu. Repertuar ansamblu jest bardzo szeroki, a szczególne miejsce zajmuje w nim muzyka kompozytorów wiedeńskich (J. Hadyna, W.A. Mozarta) oraz muzyka salonowa (rodziny Straussów, F. Lehára). W 2020 roku zespół wydał debiutancką płytę z utworami Maurycego Moszkowskiego, która otrzymała nominację do prestiżowej nagrody fonograficznej „Fryderyk”.

partnerami wydarzenia są: Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Dusznikach-Zdroju – MOKiS, Miasto Duszniki-Zdrój